fbpx

Riešenia Schaeffler v oblasti elektromobility

Spôsob, ako rýchlo a účinne znížiť emisie CO₂ z individuálnej dopravy na cestách a dosiahnuť úroveň emisií oxidu uhličitého, ktorú vyžadujú čoraz prísnejšie predpisy, je elektrifikácia hnacieho mechanizmu. Preto spoločnosť Schaeffler ponúka širokú škálu produktov — od 48-voltovej hybridizácie cez Plug-in hybridnú technológiu až po elektrické pohony vozidiel.

V Schaeffler očakávame, že do roku 2030 bude celosvetovo 40 % z nových predaných vozidiel plne elektrických, 40% hybridných a 20% so spaľovacím motorom.

Nová generácia elektroosí

Elektroosi z produkcie Schaeffler predstavujú kompaktné spojenie výkonovej elektroniky a elektrického motora s prevodovkou. Ich účinnosť presahuje 95 %, avšak pri prenose výkonov, neraz vyšších ako 200 kW, vznikajú v elektroosiach stále výrazné nároky na odvod tepla a lubrikáciu (mazanie). O to sa však užívateľ nemusí starať. Pomohol tomu aj fakt, že v Schaeffler Kysuce aplikujeme numerické metódy na analýzu mechanických a mechatronických komponentov. A používame aj simulačný softvér dynamiky tekutín, ktorý využíva metódu SPH (Smoothed-particle hydrodynamics). Tento krok priniesol možnosť detailne analyzovať prúdenie oleja v prevodovkách bez nutnosti výroby priehľadných plastových modelov a prototypov. Konečným zákazníkom tak prinášame presnejšie a lacnejšie riešenia v oblasti mazania. Tie sú zároveň šetrnejšie k životnému prostrediu, pretože redukujú množstvo potrebného oleja v obehu, zvyšujú mechanickú účinnosť a vedia predísť úniku oleja do okolia pri kompenzovaní tlaku.

Elektromobilita 2.0 – Autonómne riadenie?

Okrem elektromobility je autonómna jazda ďalším dôležitým trendom technologického vývoja, ktorý mení mobilitu. Naša Schaeffler technológia Steer-by-wire Space Drive sa vyznačuje absenciou mechanického spojenia medzi volantom a riadenou nápravou. Prenáša príkazy na jazdu a riadenie na kolesá vozidla prostredníctvom čisto elektronických signálov. Ponúka tak nové možnosti ovládania vozidla, ktoré získava funkcie autonómneho riadenia, a tým dáva priestor aj novým možnostiam aktívnej bezpečnosti. Vozidlo dokáže vyhodnotiť nebezpečenstvo lepšie a rýchlejšie ako vodič a vďaka steer-by-wire primerane reagovať. Elektromobilita prináša mnohé technologické výzvy. Napríklad vyššia hmotnosť batérií v elektrických a hybridných vozidlách si vyžaduje zníženie hmotnosti ostatných komponentov a systémov vo vozidle. Podobne sú tu aj požiadavky na nízku hladinu hluku. 

Riešenia Schaeffler v oblasti e-mobility

*Horizontálny scroll pre mobilné zariadenia

Elektrický pohon

Komponenty a systémy pre čisto elektrické vozidlá
Najmä v Číne a Európe, ako aj v mestských oblastiach sa v následujúcich rokoch vytvorí trh s plne elektrickými vozidlami. Spoločnosť Schaeffler má dnes vo svojom produktovom portfóliu širokú škálu riešení pohonu pre elektrické vozidlá, ktoré sú pripravené na výrobu.

Hybridný pohon

Komponenty a systémy pre hybridné vozidlá
Portfólio Schaeffler, týkajúce sa hybridov, siaha od hybridných až po plug-in hybridné aplikácie, ktoré sú náročné na úroveň elektrifikácie. K dispozícii sú modulárne aj integrované riešenia.

Mechatronika

Mechatronické komponenty a systémy
Spoločnosť Schaeffler má silnú expertízu v oblasti kombinácie mechanických, elektrických, elektronických komponentov a systémov. Portfólio siaha od výkonovej elektroniky cez pohony až po systémy elektroosí 3v1.

Mechanické systémy

Konvenčné mechanické komponenty a systémy
Presné mechanické komponenty a systémy sú súčasťou DNA spoločnosti Schaeffler už mnoho desaťročí. Medzi kľúčové produkty patria komponenty a systémy pre podvozky, technológie pre spojky a prevodovky ako aj prvky motorov.