fbpx

Premiéra v DTM na BMW M4 GT3

Modulárny aktuátor spojky ukazuje, ako úzko sú v spoločnosti Schaeffler prepojené sériová výroba a motoristický šport. Systém, ktorý bol vyskúšaný a otestovaný na cestách, mal v roku 2022 premiéru v DTM s jazdcom Marcom Wittmannom, ktorý súťaží so zeleným modelom Schaeffler BMW M4 GT3 #Greenmachine.

V motoristickom športe je hlavnou výhodou extrémne rýchla odozva modulárneho aktuátora spojky, ktorý je napojený priamo na asistenčnú spojku štartéra. Umožňuje tak oveľa dynamickejší štart, vďaka ktorému sa získavajú dôležité zlomky sekúnd.

Hydrostatický modulárny pohon spojky vyvinutý spoločnosťou Schaeffler dosahuje pri otváraní a zatváraní spojky časy pod 150 ms, takže je rýchly ako mihnutie oka. To umožňuje na jednej strane funkcie, ako sú asistent rozjazdu do kopca, asistent preťaženia, ochrana proti preklzu, ako aj tlmenie vibrácií prostredníctvom regulácie sklzu, a taktiež prepínanie medzi plne elektrickou a konvenčnou jazdou. Systém prispieva aj k vyššej účinnosti a zníženiu emisií CO2.

Zaujímavosťou zostáva, že cesta Schaeffler hydrostatického modulárneho pohonu spojky viedla zo sériovej výroby do motoristického športu. A to napriek tomu, že v prípade mnohých technologických inovácií to zvykne byť práve naopak.

Cesta Schaeffler hydrostatického modulárneho pohonu spojky tak viedla zo sériovej výroby do motoristického športu, čo v prípade mnohých technologických inovácií zvykne byť práve naopak.