fbpx

Tvorme spolu budúcnosť elektromobility na Kysuciach

Vyvíjame inovatívne riešenia pre vozidlá budúcnosti

Vo výskumnom a vývojovom centre Schaeffler Kysuce vyvíjame produkty pre oblasť elektromobility a podvozkové systémy s vysokým stupňom autonómneho riadenia. Naši špecialisti sa zameriavajú na vývoj pohonných jednotiek pre hybridné a elektrické vozidlá s cieľom dosiahnuť udržateľnú mobilitu v budúcnosti.

Venujeme sa vývoju systémov a softvéru, ich simulovaniu a testovaniu, návrhu hardvéru a dizajnu mechanických produktov. Okrem toho riešime komplexný rozsah činností v oblasti projektového manažmentu pre medzinárodných zákazníkov z automobilového priemyslu.

Centrum je súčasťou areálu výrobného závodu v ktorý už dnes vyrába presné produkty a komplexné systémy v oblasti elektromobility pre motory, prevodovky a podvozky. Časti elektrických osí, modulárnu, vysoko integrovanú technologickú platformu pre elektromotory, hybridné pohonné jednotky, plne elektrické nápravy, elektrické parkovacie brzdy, mechatronické stabilizátory náklonu vozidla alebo modulárne spojkové aktuátory pre hybridné vozidlá. Úzke prepojenie vývoja a výroby na jednom mieste je veľkým benefitom. Nové produkty vieme uviesť na trh v kratšom čase a vysokej kvalite.

Na zaujímavých projektoch dnes pracuje 350 kolegov, ku ktorým sa do roku 2025 pripojí ďalších približne 150 vývojárov a špecialistov.

Výskum a vývoj s rozlohou veľkosti futbalového ihriska

Výskumné a vývojové centrum má rozlohu asi 8 000 metrov štvorcových.

Z nich 4 000 m2 pripadá na administratívnu štvorposchodovú budovu s novovybudovanými modernými kanceláriami, ktoré vyhovujú najnovším trendom flexibilnej a digitálnej spolupráce.

Ďalších 4 000 m2 predstavujú priestory na testovanie s najmodernejšími technológiami, testovacími stanicami a laboratóriami.

Registrácia do R&D centra

Ak máte dohodnutú návštevu R&D centra alebo plánovanú pracovnú cestu do R&D Schaeffler Kysuce, kliknutím na odkaz nižšie vybavíte vstupné formality rýchlejšie. Registráciou na nižšie uvedenom odkaze si vytvoríte žiadosť na vstup do priestorov R&D Schaeffler Kysuce, a po autorizácii zodpovednou osobou Vám príde informačný email s QR kódom, ktorým sa autorizujete na Self Service Module.

Vstupné formality si tak vybavíte za pár sekúnd.

Inovatívne riešenia pre vozidlá budúcnosti

Dôležité míľniky R&D centra

Progress timeline

Čomu sa dnes venujeme?

Pohonné jednotky do elektromobilov sú čím ďalej, tým komplikovanejšie a komplexnejšie. Náš vývoj systémových návrhov riešime z pohľadu mechaniky, elektroniky, hardvéru aj softvéru. Následne robíme simulácie a testujeme ich podľa konkrétnych požiadaviek medzinárodných zákazníkov z automobilového priemyslu.

Dnes vyvíjame napríklad elektrickú nápravu dva v jednom, ktorá kombinuje prevodovku a elektromotor do jedného celku. Ďalšími stupňami sú pohonné jednotky typu tri 3v1, ktorá integruje aj výkonovú elektroniku a 4v1, ktorej súčasťou je aj modul tepelného manažmentu. To je len jeden príklad z typu zadaní na ktoré máme kompetencie a kde chceme ďalej rásť.

V čom sme jedineční?

Kysucký think-tank je súčasťou medzinárodnej siete R&D centier skupiny Schaeffler.

Viac ako 8000 zamestnancov pracuje v 20 výskumných a vývojových centrách v rôznych krajinách, z ktorých sa viac ako polovica venuje riešeniam elektrifikovaných hnacích sústav, riešeniam mobility a inovatívnym riešeniam podvozkov pre našich zákazníkov z celého sveta. Vývojové centrá pre moderné hnacie sústavy a riešenia mobility sa nachádzajú napríklad v mestách Wooster a Troy (USA), Puebla (Mexico), Bühl a Herzogenaurach (Nemecko), Szombathely (Maďarsko), Svitavy (Česká republika), Puné (India), Soul (Južná Kórea), Jokohama (Japonsko), ale aj Tchaj-cchang a Čchang-ša (Čína).

Moderné kancelárie

Naša nová štvorpodlažná budova výskumného a vývojové centra bola navrhnutá podľa koncepcie Schaeffler New Work. Jej dizajn a vybavenie sú prispôsobené trendom práce v budúcnosti, formám flexibilnej a digitálnej spolupráce. Nájdete tu moderné kancelárske vybavenie, samostatné zóny pre komunikáciu a spoluprácu, ale aj spoločné priestory, kde zamestnanci môžu medzi sebou budovať kontakty a deliť sa o nápady.

Dôležitá pozornosť sa pri výstavbe venovala udržateľnosti. Pri výrobe nábytku a vybavenia budovy boli použité vysokokvalitné a udržateľné materiály. Stoličky a kreslá sú napríklad z recyklovaných PET fliaš.

Fotovoltické panely na streche budovy sú prioritne napojené na ventiláciu a vykurovanie centra je zabezpečené pomocou tepelných čerpadiel. Nechýba vnútorné átrium so zelenou strechou alebo nabíjacie stanice pre elektrické vozidlá.

Testovacie kapacity

Súčasťou nášho výskumného a vývojového centra v Schaeffler Kysuce sú aj rozsiahle testovacie priestory na ploche 4000 m2. Nájdete tu najmodernejšie technológie, meracie systémy a stanice, ktoré spĺňajú tie najprísnejšie bezpečnostné požiadavky.

Vďaka rôznym klimatickým, šokovým alebo soľným komorám, dynamometrom, shakeru alebo double pulseru sme schopní vykonať viac ako 100 rôznych testov a simulovať odolnosť voči vonkajším vplyvom či vibráciám.

Vo väčšine prípadov robíme simulácie a testujeme prototypy do hybridných a čisto elektrických vozidiel podľa konkrétnych požiadaviek medzinárodných zákazníkov z automobilového priemyslu.

"Verím, že možnosť vyvíjať technologické riešenia pre udržateľnú mobilitu, ktoré dokážu zvýšiť dojazd a bezpečnosť vozidiel, bude motiváciou pre mnohé talenty prísť pracovať na Kysuce."

Milan Jurky

konateľ a riaditeľ Schaeffler Kysuce

"Naši odborníci už dnes pracujú na špičkových riešeniach pre prémiové automobilové značky a vyvíjajú kompletné integrované elektrické pohonné systémy. Ide o systém s najvyšším stupňom integrácie motora, elektroniky, mechaniky a softvéru."

Ján Klimko

vedúci výskumu a vývoja Schaeffler Kysuce

Prihláste sa na odber nášho newslettra

Zaujíma vás elektromobilita, inovácie alebo možnosti profesionálneho uplatnenia v tejto oblasti u nás vo výskumnom a vývojovom centre Schaeffler Kysuce? Newsletter posielame iba raz za mesiac, nebudeme vás určite zbytočne spamovať.