fbpx

Staviame nové R&D centrum pre elektromobilitu

Spoločnosť Schaeffler si už na trhu elektromobility vybudovala svoje miesto s produktmi, ktoré ponúkajú kombináciu výhod špičkovej technológie, hospodárnosti a udržateľnosti. Kysucký závod, ktorý patrí do skupiny tohto popredného svetového automobilového a priemyselného dodávateľa, potvrdzuje, že aj Slovensko má potenciál na výskum a vývoj v oblasti elektromobility.

V areáli výrobného závodu Schaeffler Kysuce rastie jedno z kľúčových kompetenčných centier, ktoré bude prinášať inovatívne riešenia v oblasti elektromobility pre automobilky z celého sveta. Celkovo 450 kolegov bude mať možnosť v ňom vyvíjať technologické riešenia pre udržateľnú mobilitu, ktoré dokážu zvýšiť komfort jazdy a bezpečnosť hybridných, čisto elektrických aj autonómnych vozidiel.

Inovatívne riešenia pre automobily budúcnosti

Kysucký závod vyvíja a vyrába riešenia v oblastiach elektromobility pre motory, prevodovky a podvozky. Ide napríklad o modulárnu, vysoko integrovanú technologickú platformu pre elektromotory, hybridné pohonné jednotky, plne elektrické nápravy, elektrické parkovacie brzdy alebo mechatronické stabilizátory náklonu vozidla. Ide o špičkové riešeniach a vývoj kompletne integrovaných elektrických pohonných systémov. S najvyšším stupňom integrácie motora, elektroniky, mechaniky a softvéru. Na projektoch v oblasti výskumu a vývoja v súčasnosti pracuje 230 odborníkov, ktorí zvládnu aj industrializáciu nových produktov a komplexných riešení pre vozidlá, s ktorými sa na cestách stretneme o tri alebo päť rokov. A ďalších 220 kolegov sa k nim pripojí v najbližších rokoch.

Testovanie a výroba prototypov

Vďaka svojim kompetenciám pokryje nové R&D centrum celý „životný cyklus“ – od návrhu cez testy v laboratóriách až po výrobu prototypov inovatívnych riešení v oblasti elektromobility. Nové laboratóriá umožnia zvýšiť nielen objem, ale aj kvalitu testov na úroveň, ktorá sa doteraz priamo v Schaeffler Kysuce nerealizovala. Ako prvé pribudnú sekvenčné testy inovatívnych komponentov pre hybridné a čisto elektrické vozidlá.